GR-1 İSTİKLAL SAVAŞI KOŞUSUNU SELKUT KAZANDI

GR-1 İstiklal Savaşı Koşusu’nda zafere 
SELKUT uzandı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde; Misak-ı Milli sınırları içinde ülke bütünlüğünü korumak amacıyla Anadolu insanının topyekün giriştiği ve sonucunda Türkiye Cumhuriyeti’nin doğduğu en büyük mücadele olan İstiklal Savaşımız adına koşulan (Açık - G1 / DHT) koşu 1 Temmuz Pazar günü saat 16.30’da gerçekleşti.

Türk yarışçılığının bayramı kabul edilen bu günde yalnızca İstiklal Savaşı ve onun Başkomutanı adına Grup 1 koşular düzenlendi. 1919 - 1922 yılları arasındaki 4 senelik süreci kapsayan bu çok cepheli siyasi ve askeri mücadelenin anısına 2005’ten beri yapılan İstiklal Savaşı Koşusu, günün beşinci koşusunu oluşturdu. 4 yaşlı safkan Arap atlarının katılabildiği mücadelede, biri dişi toplam 16 safkan start aldı.

Koşu çim pistte 2100 metre mesafe üzerinden gerçekleşti ve birinciye 605.000 TL, ikinciye 242.000 TL, üçüncüye 121.000 TL, dördüncüye de 60.500 TL ikramiye dağıtıldı.

Nimet Arif Kurtel’in sahibi, Sultansuyu Tarım İşletmeleri’nin yetiştiricisi, Orkun Özelcanat’ın da antrenörü olduğu SELKUT (Özgünhan -Kemiyetülırak.61 / Arslanbey) jokeyi Halis Karataş idaresinde koşudan zaferle ayrıldı. Al erkek safkan 2017 yılı Necip Fazıl Kısakürek Koşusu’nu (G3) kazanmış, bu yılki Mohaç Koşusu’ndan (G2) da ikincilikle ayrılmıştı.

Nene Hatun Koşusu sonrası bu koşuyu da kazanmayı başaran Halis Karataş, zaferin ardından verdiği röportajda “Küçüklüğünden beri çok inandığımız bir at. Kazanmayı sevmeyen, hatta bazen de koşmayı sevmeyen ama koşacağı zaman da bana göre rakip tanımayacak bir at, bugün de kazanmak istedi. Bu güzel günde bize bu keyfi yaşattı, teşekkür ediyorum”şeklinde konuştu.

Son metreleri nefes kesen İstiklal Savaşı Koşusu’nu (Açık - G1 / DHT)izlemek için tıklayınız.

Geçtiğimiz Mayıs ayında katıldığı Saim Önhon Koşusu’nda (G3) ikincilik elde eden YETİM AHMET (Demirkazık - Fermande / Caş) starttan iki boy geç çıkmasına rağmen başarılı jokeyi Ayhan Kurşun ile fotoya kadar birincilik mücadelesini sürdürdü, ancak baş farkıyla kaybetti ve tabelanın ikinci basamağına yerleşti. Son startında Doruhan Koşusu (KV-7) birincisi olan CEVHER (Bilgin - Mahsuse.45 / Albatur) Müslüm Çelik idaresinde koşunun üçüncüsü oldu. Katıldığı son yarış olan Volga 2 Koşusu’nu (KV-6) kazanmayı başaran ALİŞİR (İzbatur - Girdap / Don Juan) ise jokeyi Erhan Yavuz ile dördüncü olarak tabelayı tamamladı.

Koşuda farklar Baş - 3 Boy - Boyun olarak belirlendi ve yarışın galibi SELKUT için bitiriş derecesi 2.23.28 oldu.


Okunma Sayısı: 2052

Yorumlar

VİP ÜYE OLMAK İÇİN TIKLA