GR-3 İSTANBUL BELEDİYE BAŞKANLIĞI KOŞUSUNU LONG RUNNER KAZANDI

GR-3 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Koşusu’nu pist rekoru kıran LONG RUNNER kazandı

İstanbul’da modern anlamda belediyecilik faaliyetleri 1855 yılında kurulan Şehremaneti ve Şehir Meclisi ile başlamıştır. 3 Nisan 1930’da ise Belediye Kanunu ile Şehremaneti yetkilerini İstanbul Belediyesi’ne devretmiştir. Yaklaşık 170 yıllık yerel yönetim geleneğine sahip İstanbul Büyükşehir Belediyesi adına uzun yıllardır aralıksız olarak düzenlenen koşu, bu yıl 17 Haziran Çarşamba günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda gerçekleştirildi.

İstanbul’da Yaz sezonunun 4. yarış günü 11 koşudan oluşan heyecan dolu bir programa sahne oldu. Başarılı Arap safkanların katıldığı 23 Nisan Koşusu (G3) ile birlikte günün merakla beklenen bir diğer önemli sınavı, saat 16.30’da koşulan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Koşusu’ydu (Açık-A3). 4+ yaşlı klas İngiliz safkanları 160.000 TL ikramiyeli koşu için 1900 metre çim piste çıktılar. Nimet Arif Kurtel’in, son olarak Ege Derbisi’ni (G1) kazanan 4 yaşındaki safkanı LONG RUNNER (Gio Ponti - Borrowing Base / Personal Flag) sonlardaki müthiş birincilik mücadelesinden jokeyi Gökhan Kocakaya ile galip ayrılmayı başardı. Savaş Demir tarafından antrene edilen, Moz.Org.Tar.Hay.San.Tic.A.Ş. yetiştirmesi doru at böylece Ankara (G1) ve Cumhurbaşkanlığı (G1) Koşularıyla başlayan 4 yarışlık bir galibiyet serisine imza atmış oldu.

Tümü erkek 8 safkanın katıldığı koşudan Selim Kaya idaresindeki FINESSE (Luxor - Flying Saucer / Eagle Eyed) ikincilikle ayrılırken, onun bir boyun farkıyla gerisinde SCOUTLEO (Victory Gallop - Sopran Gath / Galileo) Halis Karataş’la üçüncü, Ahmet Çelik ile YAMANLARBEYİ (Torok - Alakan / Kaneko) de dördüncü oldu. MISTER GÖRKEM (Powerscourt - Gençceren / Kaneko) ise Kadir Tokaçoğlu idaresinde beşincilikte yer aldı.

LONG RUNNER’ın 1.52.63’lük derecesiyle pist rekoru kırarak kazandığı koşuda farklar Baş - Boyun - 1/2 Boy - 5,5 Boy şeklinde oluştu.

2020 yılı İBB Başkanlığı Koşusu’nu izlemek için tıklayınız.


Okunma Sayısı: 1007

Yorumlar